X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دلنوشت
  
 دلنوشته هایی سپرده در دست باد!
 
آرشیو
موضوع بندی
 
یکشنبه 24 تیر‌ماه سال 1386
عمو عزیز


دو سه بار توی این پنج، شش سال اخیر بیشتر ندیده بودمش. اما همین چند دیدار اندک کافی بود تا روز جمعه برای بدر قه اش تا لب گور به دنبالش بروم.

از آن جنس مردمانی بود که با طلیعه اولین نگاهش قامت سرو گونش در دل می نشست.متبسم بود و همان لبخند ملایم کافی بود تا ملاحت را در تمام صورتش منتشر کند.مرامش رفاقت بود و اگر از ادب کاسته نشود رفیق باز درجه یکی بود.سلسله این رفقایک سرش به  پیش از انقلاب و کسی چون شهرام ایروانیان ( معمار مقیم انگلستان) می رسید و یک سر دیگرش به این زمانه و کسی چون حاج کاظم محمدی ( مداح شهیر شیرازی)!

...

 


 
یکشنبه 17 تیر‌ماه سال 1386
اهداف پنهان سفر خاتمی به شیراز


             نمایی از مسجد فاطمۀ زهرا در شیراز

چهارشنبه شب گذشته همزمان با  سالروز ولادت حضرت زهرا (س) ، شیراز میزبان آقای سید محمد خاتمی بود. این حضور به سبب دعوت شورای اجرایی اصلاح طلبان استان فارس انجام پذیرفت  ؛ در این سفر آیت ا... توسلی (از یاران قدیمی امام) ، حجه الاسلام ابطحی ( معاونت مجلس دولت سابق) و دکتر صادق خرازی  و... آقای خاتمی را همراهی می کردند.

  که از جمله چهره های برجسته این شورا می توان به آقای دکتر انصاری لاری استاندار فارس در دورۀ پیشین و آقای معافیان از مسولیین سابق آموزش و پرورش فارس اشاره نمود. نکته جالبی که در مورد دکتر انصاری قابل ذکر است حضورفعال ایشان در شیراز بعد از دولت هشتم در قالب فعالیتهای غیر دولتی است. این امر بر خلاف رویه غالب استاندارانی است که پس از برکناری با دریافت حکم مشاوره یا عضویت در هیئت مدیره های گوناگون در پایتخت ماندگار می شوند.

آنچنان که در مسیر رفت و آمد خویش مشاهده کردم از یکی دو روز پیش از این سفر تبلیغاتی کم حجم اما مناسب و چشمگیر بصورت تصویرهای بزرگ در برخی از میدان های مرکزی شهر نصب شده بود. شکل این تبلیغات برگرفته از همان تصویر معروف خاتمی در هنگام انتخابات 2خرداد 76 که در آن زمان از سوی جمعی از هنرمندان کشور تهیه شده بود. با این عبارت:

 میلاد فاطمه با فرزند فاطمه

 

محل برگزاری مراسم در مسجد فاطمة الزهرا واقع در خیابان کریمخان زند ( یکی از خیابانهای مرکزی شهر) بود . مسجدی تازه ساز که امام جماعت آن بر عهدۀ  آیت الله ملک حسینی است . ایشان  همچنین امام جمعۀ شهرستان یاسوج و مسول حوزۀ علمیۀ خان نیز می باشد.این حوزه یکی از قدیمی ترین حوزهای علیمیۀ شیراز است جایی که ملاصدرا  در عهد صفوی به تحصیل و تدریس اشتغال داشت. با مزه آنکه آقای ملک حسینی داماد آیت ا.... حائری امام جمعۀ شیراز است و در زمرۀ روحانیون سنتی قرار می گیرد. البته مدتی پیش در جایی خواندم که نسبت به آقای احمدی نژاد انتقاد نموده بودند که چرا گرانی و تورم موجود در جامعه را باور نمی کنید! این مسجد به جهت وسعت در مقام قیاس درحدود مسجد دانشگاه تهران است البته به همراه حیاطی گسترده .

اینها را گفتم تا متوجه شوید که شخصیت آقای ملک حسینی درفراهم شدن مکانی مناسب و در خور این  مراسم اهمیت به سزایی داشت. چرا که پیش از این برگزاری مراسم های مشابه از سوی اصلاح طلبان با محدودیت های فراوانی به لحاظ مکانی  روبرو می گشت.

 زمان مراسم طبق برنامه از ساعت 7 الی 9 شب بود. که علاقمندان یکی – دو ساعت قبل از مراسم در مسجد حضور پیدا کرده بودند بگونه ای که پیش از ساعت  7 درب شبستان مسجد را بستند و حاضرین در حیاط مسجد که صندلی چیده بودند جای گرفتند.  بتدریج هنگام مغرب حیاط مسجد نیز مملو از جمعیت گشت.  در این اوضاع بنده خدایی هم با لباس مشکی - علی الظاهر به نشانۀ عزا – بیانیه ای با امضای "کانون جوانان سعدی" در انتقاد از مشی آقای خاتمی  بین جمعیت توزیع می کرد با این مضمون که چرا با سران آمریکا رفته اید مذاکره کردید؟!!

در اثنای خاتمه نماز جماعت بود که آقای خاتمی وارد صحن مسجد شدند و همزمان سیل جوانان علاقمند همراه با سر دادن شعار در حالیکه سعی می کردند از ایشان تصویری با تلفن همراه بگیرند ولوله ای توأمان ایجاد کرد. شدت شوق این افراد بگونه ای بود که باعث شد میله های داربستی که بعنوان نرده برای هدایت جمعیت بکار رفته بود له و لـَوَرد ِه شد !!

شعارهای عمده عبارت بودند از:

صل علی محمد               سید ما خوش آمد.

رییس جمهور آینده         خاتمی پاینده

آزادی اندیشه               بی خاتمی نمیشه

گروهی از جوانان نیز" یار دبستانی" را خواندند. سخنرانی خاتمی  مختصر و مفید ایراد شد چیزی حدود 20 تا 25 دقیقه.عمده محورهای سخنان ایشان به قرار ذیل بود:

 

1. تجلیل از حضرت فاطمه و ذکر این نکته که در مکتب اسلام  زهرا (س) تنها شخصی است که رضایت او موجب رضای خدا وخشم او موجب خشم خداوند است ؛ واین روایت دراکثر فرقه های اسلامی نقل شده است.

2.شخصیت ایشان سر منشاء جنبشهای عدات خواهانه ، آزادی خواهانه و عرفانی  از جمله انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام است.

3.خاتمی با قبول ظلم تاریخی که بر زنان رفته است یادآوری کرد که انقلاب اسلامی باعث شد که نیروهای بسیاری از زنان وارد صحنه های اجتماعی شوند.

4. او ضمن مبارک خواندن مباحثی که در مورد حقوق زنان در تاریخ معاصر صورت گرفته متذکر شد که نباید زن را با مرد مقایسه نمود. کارایی  زن در تربیت و بالندگی کودک بگونه ای است که مردان از عهدۀ آن بر نمی آیند.

5. خاتمی تمام مقررات اسلامی را در این خصوص برای حفظ و پایداری خانواده دانست. اکنون رشد منفی جمعیت در کشورهای غربی موجب نگرانی جامعه شناسان غربی شده است.

6. آزادی با ولنگاری متفاوت است . برهنگی رایج در عصر کنونی موجب می شود که جسمیت و جنسیت زن مورد توجه قرار گیرد نه روح  والای زن. در حالیکه این همه برهنگی را ما در مورد مردان بسیار کمترمی بینیم.

7. خاتمی در پایان خواستار حضور بیشتر و همراه با وقار زنان در عرصه های مختلف جامعه بخصوص انتخابات آتی شد.

 

در هنگام خروج خاتمی نیروی ویژه انتظامی وارد مسجد شد تا این امر به سهولت انجام پذیرد.

یکی از نکات جالب آن شب حضور ابطحی بود که در پایان سخنرانی به آرامی بهمراه جوانانی که عمدتاً او را به خاطر وبنوشت می شناختند  به سمت محل اقامت خود حرکت می کرد. او جواب پرسشهای آنها را غالباً کوتاه و تلگرافی می داد.  بطور مثال در جواب کسی که نظر او را در مورد کمپین یک میلیون نفر زنان جویا شد؛ با لبخند گفت که بنده زن نیستم!

 

روز پنجشنبه آقای خاتمی مجتمع بزرگ غیر دولتی بو علی سینا مخصوص بیماران کلیوی را افتتاح نمود . ایشان پس از دیدارهایی چند ازجمله با آقایان دستغیب برای صرف ناهار راهی دفترامام جمعۀ شهر آیت ا... حائری بعنوان میزبان شدند !!

آقای حائری یکی از مخالفین سرسخت آقای خاتمی در ۲خرداد۷۶ بود.

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 233168


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها