X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دلنوشت
  
 دلنوشته هایی سپرده در دست باد!
 
آرشیو
موضوع بندی
 
چهارشنبه 18 مهر‌ماه سال 1386
این بار شماعنوانی پیشنهاد دهید!


آش رشته

 

امروز هم خواب ماندم و نشد که سحری بخورم.حالا صبحی، حسابی ته دلم ضعف میرود و قـُرقـُرش تمامی فضای شکمم را پر کرده است.نگاهی به ساعتم می اندازم تا افطار دست کم 9 ساعت باقیمانده.خیلی زمان است!ولی خـُب به جایش  امشب افطار یک جای درست وحسابی دعوتیم، یک باغ بیرون ازشهر . چه حالی دارد در یک فضای آرام و دل انگیز بعد از 24 ساعت گرسنگی پای یک سفرۀ رنگین بشینی! خبرهای رسیده که از گوشه وکنار حکایت ازآن دارد که بانی مجلس یک آبگوشت کلۀ مشتی برای مهمانانش بار گذاشته است. از آن آبگوشت کله هایی که تلألو چربی آن توی کاسه اش زیر نور مهتاب دل هر رهگذری را می برد. بزاق دهنم با این افکار بدجوری مترشح می شود. غذا که وارد دهان می شود با کمک همین بزاق و آب دهن جویده می شود و نرم میگردد. سپس از طریق لولۀ مری وارد اولین بخش از دستگاه گوارش بدن یعنی معده می شود . در این مرحله از گوارش، معده با حرکاتی موّاج بهمراه پخش ترشحات اسیدی بر غذای جویده شده ٬ آن را بصورت محلولی رقیق و آبکی درآورده وآماده جذب بدن می نماید.

بالاخره با هر جان کندنی انتظار به سر می رسد و دم غروب با عیال راهی مجلس افطاری میشویم .به، به عجب جای زیبایی است . درختان افرا به سمت آسمان قد کشیده اند و لابلای آنها تک درختان انجیر قوی بـُنیه جلب نظر میکند.از این سر تا آن سر سفره  انداخته اند. گرسنگی وحشیانه از سرانگشتانم به بیرون می جهد  و چنگ در لقمه ای چرب و چیلی از سیرابی میاندازد. در اولین مرحله از هضم غذا این سوال پیش می آید که آیا نوشیدن آب و دیگر مایعات کمکی به هضم بیشتر غذا می نمایند؟ کارشناسان عقاید گوناگونی در این خصوص دارند. گروهی این قضیه را تأیید می کنند .اما گروهی دیگر بر این باورند که غذای تناول شده باید به آرامی و با همان شیوۀ عملکرد تدریجی معده هضم گردد و نوشیدن هرگونه مایعی به هنگام  خوردن غذا موجب تنبلی معده می شود. چشمانم چراگاه ملّونی را پیدا کرده و همه را در سرتاسر سفره به خوبی برانداز می کند: ران برشته شدۀ مرغ ، رنگینک های مزیّن به گردو ، قاچ های سپید خربزه، منظومۀ سبز رنگ آش رشته و قوطیهای نارنجی، سیاه و سبز  نوشابه!

 در میان غوغای سفره، اما هنوز گوشم صدای جیر جیر شباهنگام زنجره ها را می شنود. عجب حس زیباشناسانه ای!

نوبت میوه سر میرسد گنجایشی نمانده اما چه می شود کرد، نباید دست رد به بخشندگی میزبان زد!

از میوه های گرد وقلنبه گرفته تا باریک و بلند وقلمی در رنگهای متنوع و بی نظیر!

سیب، موز، پرتقال، انگور،خیار و الخ

در این مقطع از زمان به واقع احساس می کنم که در حال انفجار هستم . دیگر اسید های معده یارای هضم انبوه غذاها را ندارد و حرکات موجی شکل معده به کمترین میزان خود رسیده است.   


 
چهارشنبه 4 مهر‌ماه سال 1386
احمدی نژاد ، دانشگاه کلمبیا و حاشیه ها

دیروز

که به


 

                                               colombia university

دیروز که به دنبال بازتاب سخنرانی دکتر احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا ،پایگاههای مختلف خبری خارجی را زیر و رو کردم.

سخنان اول برنامه رئیس دانشگاه در معرفی آقای احمدی نژاد ،برایم بسیار تلخ و ناگوار آمد.او احمدی نژاد را یک دیکتاتور  حقیر و سنگدل خطاب کرد؛گویا خطاب او شامل من ایرانی نیز میشد.چرا که احمدی نژاد بعنوان نمایندۀ ملت ایران در این جایگاه حاضر شده بود.

نمی دانم می شود احمدی نژاد را با تمام معایبش با هیتلر ، استالین و صدام مقایسه کرد ؛ و او را دیکتاتور خواند؟!

شاید هم رئیس دانشگاه تحت فشارهای فراوانی که برای تدارک این برنامه بدو اعمال گشته ، مجبور به ارائۀ این پیش سخنرانی یا واکسیناسیون برای دانشجویانش( به قول احمدی نژاد) شده باشد. هرچند جوابیۀ احمدی نژاد به ریاست دانشگاه مزبور درخور، مودبانه و همراه با نیش و کنایه بود؛ بگونه ای که موجب تشویق اولیۀ دانشجویان شد. اما کاش او پس از از این جوابیه ، بعلت عدم رعایت احترام از سوی میزبان جلسه را ترک می کرد!

سخنرانی احمدی نژاد ، بازتاب و حاشیه های پیرامون آن مبین چند نکته است:

 

الف- قدرت رسانه ها:

  غول رسانه ای غرب و مشخصا ً آمریکا به عریانی هر چه تمام تر چنگ و دندان خود را نمایان ساخت.اینکه در این مدت چگونه این تصور برای مردم آمریکا جا افتاده است؛که :

 

احمدی نژاد یعنی هیتلر

احمدی نژاد یعنی بمب اتم

احمدی نژاد و متراف آن ایران یعنی تروریسم

 

انطباق این تصورات بگونه ای انجام شده است که حتی اجازۀ دیدار احمدی نژاد از بنای مقدس دموکراسی آمریکا (ویرانه های برج دوقلو) داده نشد!

انگار که ایران و احمدی نژاد بیانگذار القاعده و ترتیب دهندۀ فاجعۀ 11 سپتامبر بودند!؟

 

ب-  امپریالیزم آمریکا  :

خوی استکباری و قلدر مأ آبی دولتمردان  آمریکا   بگونه ای واضح و چندش آورتر از همیشه خود را نشان داد.آنگاه که بوش در همین حیث وبیص ،ایران را حامی تروریسم خواند.صهیونیستها نیز در پناه این جنگ رسانه ای مظلومیت خود ساختگی خود را فریاد زدند و وزیر امور خارجۀ اسرائیل در میان مخالفین احمدی نژاد حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

انگار فجایع و قتل عام انسانهای فلسطین کار موجودات مریخی است نه اسرائیلی ها!

 

ج- شکاف فرهنگی:

هنگامی که دانشجویان از احمدی نژاد پاسخ شنیدند که "همجنس بازی آنچنان که در آمریکا وجود دارد؛ در ایران وجود خارجی ندارد"

باتمسخر با او مقابله کردند. شکاف عمیق فرهنگی بین آمریکا(غرب) و ایران بیش از پیش آشکار شد.

چرا دانشجویان انکار احمدی نژاد را با خنده و تمسخر پاسخ دادند؟

آن هم دانشجویانی که در یک سرزمین با فرهنگ مذهبی و دینی (نسبت به اروپا) رشد و تحصیل کرده اند.

خنده آنها  به گمانم در وهلۀ نخست از سر ناباوری و نادیده انگاشتن یک حقیقت مسلم علمی - به زعم آنها – از سوی احمدی نژاد  بود تا تحقیر و پوزخند! کاری به این امر ندارم که بالاخره در یک جامعه مانند ایران همجنس باز نیز وجود دارد و لی دید آن دانشجویان بدین قضیه آنچنان است که بطور ذاتی و ژنتیکی  چند درصد مردم همجنس باز هستند !!

همین شکاف فرهنگی است که تلقی یک فرد ایرانی از  دموکراسی را  با تلقی یک غربی از دموکراسی  با چالش مواجه می کند. چالشی که بعید است به این سادگی حل شود؟!

 

********

- مهدی جامی نوشتاری منصفانه و از سر درد را  به دور از هرگونه کینه توزی  اینجا نوشته است.

 - نگاهی به دانشگاه کلمبیا میزبان دکتر احمدی نژاد به روایت عبدی کلانتری خبرنگار مقیم نیو یورک

- پیش بینی مسعود بهنود در مورد رئیس دانشگاه کلمبیا: جنجال در نیو یورک

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 233181


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها